יוגה בטבע

יוגה בטבע

את תרגולי היוגה הראשונים שלי עשיתי בטבע. אני זוכרת את האדמה הלחה לקראת בוא החורף, את משב הרוח מהים, את מגע הדשא והחיפוש אחר נקודת השתרשות טובה במרחב בו תירגלתי. מאז עברו שנים רבות של יוגה, אך האהבה לתרגול בטבע עוד פועמת בי.

למה יוגה?

יוגה נמנית על אחד מתחומי שיפור איכות החיים והבריאות. היוגה קיימת כבר אלפי שנים ומיטיבה עם אנשים רבים בעולם המערבי. אנחנו חיים בעולם בו לו היינו חיים בטבע מבחינת מערכת העצבים שלנו, אנו חיים כאילו עומד מולנו נמר מאיים כל הזמן. אנחנו דרוכים, מתוחים, מגיבים לאינסוף גירויים ותכנים, חווים מערכות יחסים, נוהגים בכבישים, משוטטים במדיות ומקבלים התראות בטלפון הנייד (נוטיפיקיישנס) לכל אורך היום… אין ספק שיש לנו צורך עז לאזן את מערכת העצבים שלנו ולתרגל טכניקות של רגיעה.

היוגה מביאה את האדם לחיבור ולנוכחות. היא מאזנת את מערכת העצבים ואת שאר מערכות הגוף, ובכך היא מאפשרת, בין היתר, חילוף חומרים יעיל בין חלקי הגוף השונים ובין הגוף כולו עם החוץ.

ההסתכלות על האדם לפי היוגה

כחלק מתרגול היוגה אנו דואגים להזנה מתמידה בכמה רמות, אלו נקראות מאיות או קושות. משמעותן היא “זה שנמצא בכל מקום” מרמזת על העובדה שאנו זקוקים להזנה בכל הרבדים.

אמנה פה שלושה  מתוך חמשת הרבדים של הגוף:

  • ברמת הגוף הפיזי (אנאמאיה)- הנעת המפרקים ותנועה, מנוחה מספקת והזנה.
  • ברמת הגוף האנרגטי (פראנמאיה)- הזנה כגון: נשימה ותזונה אבל גם חברה מיטיבה.
  • ברמת ההכרה (מנומאיה)- מדיטציה. על מנת לחוות את המציאות כפי שהיא ולהשקיט את גלי ההכרה. כמו כן, מדובר על התכנים בהם אנו מזינים את ההכרה שלנו. ההכרה האנושית מספרת לנו את סיפור חיינו. לכן חשוב להזין אותה בתכנים מיטיבים ככל האפשר. בהקשר זה, בשליטתנו היבטים בחיינו כגון פעילויות הפנאי שלנו, סוג העבודה שלנו ומערכות היחסים אותן אנו מקיימים.

החיבור עם הטבע

כשאנחנו מתרגלים יוגה בטבע אנחנו מזינים את כל הרבדים של הגוף: אנחנו נעים ונושמים, מתחברים להיותנו חלק מטבע אינסופי. בנוסף אנו קולטים חמצן שמופק על ידי הצמחים בתהליך הפוטוסינטזה, ומשחררים פחמן דו חמצני שמשמש את הצמחים לתהליך הפוטוסינטזה. עצם ההמצאות במרחבים פתוחים כשמסביבנו אובייקטים רבים כמו רחשי הטבע ומרכיביו, תנועה של אנשים או של חיות, מאפשרת לנו הזדמנות טובה לתרגול מדיטצית מיקוד בפני עצמה או תוך כדי תנועה.

הנחייה לתרגול מדיטצית מיקוד בטבע:

לא צריך הרבה. לא מזרון או בגדים מיוחדים, הכי פשוט…

  • עליכם להתמקד בנשימה או באובייקט חיצוני אליו תביטו ובו תתמקדו.
  • עימדו והתבוננו אל האופק בנוף פתוח.
  • בשאיפה – הרימו את הידיים דרך צידי הגוף למפגש מעל הראש,
  • בנשיפה – שחררו את הידיים כלפי מטה חזרה דרך צידי הגוף.
  • דמיינו את האויר שסביבכם סמיך כך שהתנועה תהיה איטית, מודעת ומחוברת.
  • אפשרו לנשיפה להתארך על פני השאיפה.

אתם מוזמנים לחזור ולבצע את התרגול מספר פעמים.

אם תמצאו באזורכם עגלת קפה מהממת, כמו עגלות הקפה הרבות שכבר פזורות ברחבי הארץ, כדאי לעצור להפסקה קצרה. בעגלה הקפה תוכלו להנות משתייה מזינה: בעונת הקיץ בשייק ירוק בריא ומרענן, ובעונת החורף במשקה גולדן לאטה מחמם ומפנק. כך תוכלו לדאוג לגופכם ולהזין אותו במשקאות סופר פוד, כחוויה משלימה לתרגול היוגה.

כותבת התוכן היא, דריה איל , מטפלת ביוגה תרפיה- גוף אנרגיה והכרה. מורה ליוגה וצי קונג ומאמנת הוליסטית. בעלת סטודיו וקליניקה ברשפון  טלפון 0547790790

נכתב על ידי

michal

michal

חובבת עגלות קפה ובעלת אתר Coffetrail

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.