תמונה ספל קפה

היתרונות הבריאותיים של שתיית קפה

רבים מאיתנו צורכים קפה באופן סדיר ויום יומי, ואף מתקשים לא פעם להתחיל את היום בלי כוס קפה שתתן לנו את זריקת האנרגיה שאנחנו כל כך צריכים. אבל מה עושה קפה לבריאות שלנו? סגולות הבריאות של הקפה מעוררות מחלוקות רבות בין תזונאים ורופאים שונים, אבל מה שבטוח הוא שכאשר שותים קפה במידה הנכונה ולא מפריזים בכמות כוסות הקפה ביום, ניתן להיעזר בו בצורה יעילה. בשנים האחרונות התפרסמו מספר מחקרים בכירים שהובילו למסקנה שלאנשים ששותים קפה באופן סדיר יש סיכוי נמוך יותר לחלות בסכרת, פרקינסון דמנציה וממחלות לב שונות, זאת בהשוואה לאנשים שלא צורכים קפה.

ההשפעה על בריאות הלב

מחקר שנערך על ידי חברת שירותי בריאות בכירה בארצות הברית (קייזר פרמננטה) בהשתתפות מעל 130,000 לקוחות של שירותי הבריאות העלה שיש תועלת לבריאות הלב בשתיית קפה: מטופלים שדיווחו על צריכה של בין כוס אחת לשלוש כוסות של קפה כל יום היו בסיכון נמוך ב־20% לאישפוז ממחלות לב, בהשוואה לאלה שלא שתו קפה. למרות ששתיית הפה מעלה את לחץ הדם, העלייה בלחץ הדם בשתייה מתונה היא קטנה יחסית, ולכן התכונות הטובות של הקפה חזקות יותר מההשפעה על עליית לחץ הדם. עיקר ההשפעה החיובית נובעת מנוגדי החמצון שנמצאים בקפה. נוגדי החמצון מורידים את רמות הכולסטרול המזיק בגוף, וכך פוחת הסיכון למחלות לב.

יתרונות קוגניטיביים

יתרונות הבריאות של הקפה משפיעות לטובה גם בהקשר של מחלות וסיבוכים שקשורים למוח, למשל על הסיכוי לשבץ. מחקר שפורסם ב־2009 בארצות הברית בו השתתפו 83,700 משתתפים חשף ירידה של 20% בסיכון ללקות בשבץ מוחי בקרב משתתפים שדיווחו על שתיית שתי כוסות קפה או יותר ביום בהשוואה לאלה שלא שתו קפה.

צריכת קפה קשורה גם לירידה בסיכון ללקות באלצהיימר ובדמנציה, שתיהן מהמחלות הקוגניטיביות הקשות ביותר. על פי מחקר הנערך ב־2009 בפינלנד ובשוודיה שבמסגרתו נערך מעקב במשך 20 שנה אחרי 1,400 בני אדם, נמצא כי מי שדיווחו על שתיית בין שלוש לחמש כוסות קפה ביום היו בסיכון נמוך ב־65% לחלות באלצהיימר ובדמנציה בהשוואה לאלה שלא שתו קפה באופן סדיר. ההסבר לכך יכול להימצא מכך שממחקרים שנעשו על עכברים נמצא כי קפה יכול לעכב את האנזים שמייצר חומר בשם בטא־עמילואיד – חומר המצטבר בכמויות גדולות מאוד אצל חולי אלצהיימר.

יתרונות תזונתיים

צריכת קפה מאיצה את חילוף החומרים בגוף, מה שיכול מאוד לעזור להורדה במשקל. סיבה נוספת לכך שצריכת קפה עוזרת בהורדה במשקל היא כנראה בכך שהקפה מכיל חומצה כלורוגנית – תערובת צמחית בעלת תכונות נוגדות חמצון שמפחיתה את רמות הסוכר שנספגות בגוף. אותן תכונות נוגדות חמצון תורמות גם להפחתה לסיכוי לחלות בסכרת. מחקרים משנת 2005 שנערכו בארצות הברית בהם השתתפו בסך הכול למעלה מ- 193,000 אלף איש שדיווחו כי הם שותים קפה באופן סדיר, הצביעו על כך כי אנשים אלה היו בסיכון נמוך ב־35% לחלות בסוכרת. ההסבר לכך הוא שבנוסף לחומצה הכלורוגנית קפה מכיל גם נוגדי חמצון ששומרים על הרקמות מפני פגיעות שונות, ומכיל גם מלחים כמו מגנזיום וכרום שעוזרים לגוף להשתמש באינסולין.

יתרונות נפשיים

מחקר מקיף שנעשה באנגליה בשנת 2011 הגיעה לממצאים מעניינים לגבי הקשר בין שתיית קפה לבריאות הנפש: נבדקים ששתו שתיים עד שלוש כוסות קפה ביום נהנו מירידה של 15% בסיכון לדיכאון קליני.

איך בדיוק מגן הקפה משחק תפקיד בבריאות הנפשית שלנו? בשביל לענות על השאלה הזו אפשר לחלק את השפעת הקפה על מצב הרוח שלנו להשפעה לטווח הארוך ולהשפעה לטווח הקצר. השפעת הקפה לטווח הקצר קשורה לשינוי ברמת הסרוטונין והדופמין במוח מהקפאין, תחושת ההנאה והסיפוק שלנו), ומעלה לנו את החשק להיות יותר פרודוקטיביים, ובכך גם מונע מאיתנו לחץ שנובע מדחייה של דברים ומעצלות.

לעומת זאת השפעת הקפה לטווח ארוך קשורה בעיקר לתכונות האנטי דלקתיות ונוגדות החמצון שלו הפועלות כנגד גורמים משמעותיים שעלולים להוביל לדיכאון.

הכל במידה

כמובן שחשוב לא להגזים עם שתיית הקפה, כמו במקרה של כל משקה או מזון אחר. לרוב יש קונצנזוס בקרב אנשי הרפואה כי שתיית חמש כוסות קפה ביום או יותר יכולה להיות מזיקה. אנשים שרגישים לקפאין עלולים לסבול מהפרעות בשינה, מחרדה, מעצבנות ומדיכאון, מהפרעות במערכת העיכול ומדפיקות לב מהירות. במקרים בהן יש רגישות כלשהי לדברים הללו, מומלץ להפחית את צריכת הקפאין ככל האפשר.

נכתב על ידי

michal

michal

חובבת עגלות קפה ובעלת אתר Coffetrail

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.