נחל זורם

5 טיולי חורף ירוקים (וקלילים)

אחרי רצף של ימי חורף גשומים, כשהבוץ קצת מתייבש - זה הזמן לצאת למסלולי טבע יפים, לראות את המרבדים הירוקים, הפריחה בשלל צבעים ואוויר החורף הנקי.

אפשר לעשות טיולים  – גם בחורף!     

בכל סוף שבוע גשום, כפי שהיה לאחרונה, אני מוצאת עצמי עומדת מול החלון, צופה בגשם שיורד על הדשא בגינה. מצד אחד נהנית משבת משפחתית בבית, כשהכל חמים ונעים. זה זמן מצוין למשחקי שולחן, אוכל מנחם ומשימות בית שנדחו זמן רב. מצד שני, כחובבת טיולים מושבעת, תמיד יש לי “צביטה בלב” שבזבזתי את סוף השבוע בבית. לכן, ברגע הראשון, שהשמיים מתבהרים, ויש הזדמנות – יאללה לטיול!

אז בחרתי לכם 5 טיולים בגליל התחתון ואזור השפלה (ומתי כבר נוכל לחזור לגליל העליון…), במיוחד לתקופה הקרובה אחרי ימי החורף הגשומים. הטיולים נועדו למשפחות, לא קשים, לא ארוכים, ותמיד יש בונוס בסוף -עגלת קפה לקינוח.

נחל תבור – גבעות נוסח שוויץ ופריחה חורפית סגולה      

נַחַל תָּבוֹר הוא נחל איתן בגליל התחתון, שמוצאו באזור הרי נצרת, זורם לכיוון דרום-מזרח ונשפך אל נהר הירדן סמוך. בדרכו הוא עוקף את הר תבור ומנקז אליו יובלים רבים. אורכו של הנחל 31 ק”מ. שמורת נחל תבור מתחילה צפונית לקיבוץ גזית בגליל התחתון ומסתיימת בעמק הירדן – ליד כביש 90.

המסלול בשמורת נחל תבור יפיפה בתקופת החורף (אזור פברואר- מרץ), כל ההרים נצבעים במרבדים ירוקים בנוסח שוויץ, אבל גולת הכותרת של הטיול היא פריחת תורמוס ההרים הסגול. החל מאמצע פברואר ועד סוף מרץ – תחילת אפריל, הגבעות מתכסות בפריחה מרשימה בסגול עז לצד פרחי חורף נוספים בצהוב, ורוד ואדום של שאר הפרחים, שמענקים למסלול מראה מרהיב.

ניתן לבחור בשני מסלולים: מסלול קצר ומעגלי, מישורי באורך של 3 ק”מ, אשר צופה על הנחל מהגבעות הסמוכות או מסלול ארוך מעגלי- אתגרי מעט באורך של 8 ק”מ הכולל ירידה תלולה לתוך תוואי הנחל, חציה של הנחל (המים עד גובה הברכיים), עלייה בסולם קצר, ולאחר מכן עלייה תלולה חזרה. משך המסלול הארוך הוא 5-6 שעות, ומתאים למשפחות שאוהבות מסלולים עם אתגר ועניין.

שימו לב: במסלול הארוך יש מקטע שמצריך מעבר במים, מומלץ להביא נעלי הליכה במים או נעליים להחלפה.

שני המסלולים מתחילים בחניון שמורת נחל תבור ליד קיבוץ גזית.

לניווט בוייז: שמורת טבע נחל תבור

מהשער הראשי של קיבוץ גזית ממשיכים על פי השלט לשער האחורי וממשיכים כ-400 מ’ בדרך עפר טובה לכל רכב עד למפגש עם דרך מסומנת אדום. שימו לב כי בימי שבת עדיף להגיע מוקדם בגלל עומס בחניה.

טיפ טיול: המסלול פחות מתאים לחודשי הקיץ והיות והוא חשוף לשמש, אבל אם בכל זאת בחרתם לטייל בקיץ, תוכלו גם לשכשך במי הנחל – כמובן חשוב לוודא לפני שאין זיהום.

עגלות קפה קרובות לנחל תבור:

  • פיק אנד גו – העגלה נמצאת בחוות סוסים דאבל קיי במושב שרונה
  • נועמ’ס – העגלה נמצאת בכפר תבור

בקעת הכרם סובב גילון – דווקא בחורף

הר גילון נמצא בקצה המערבי של רכס הרי שגור, הרכס החוצה את הגליל התחתון לרוחבו, הוא אינו גבוה במיוחד – פסגתו מתנשאת לגובה של 372 מ’ מעל פני הים. אבל מקומו המיוחד בקצה המערבי של הגליל התחתון, בין בקעת בית הכרם מזה והעמק הגדול של נחל חלזון מזה, עושים את ההר ל”מגדל תצפית” יוצא דופן. שום דבר אינו חוצץ בין ההר ובין מישור החוף של הגליל התחתון והכרמל, ומכיוון שההר מבודד מסביבתו, הוא מעניק תצפיות נאות גם על הבקעות ועל ההרים שמסביבו וכמובן עד מישור החוף והים באזור עכו.

היוזמה ליצירת שביל סובב גילון היא של נאמני השביל, תושבי היישובים שנוסדו בהר בראשית שנות ה-80 – גילון במדרון הדרומי וצורית בפסגתו המזרחית. שביל סובב הר גילון הוא שביל מעגלי שאורכו כ-12.5 ק”מ הוא מיועד לרוכבי אופניים ולהולכי רגל והוא מקיף למעשה את הרכס עליו הוקמו היישובים גילון וצורית.  טיול רגלי לאורך השביל כולו נמשך כ-5 שעות.

את הטיול בשביל ניתן להתחיל ביישוב גילון. מחנים את הרכב במרכז היישוב ומשם ניתן לעלות ברגל דרך בתי היישוב אל תחילת המסלול בתוך היער. המסלול מקיף את הר גילון ועובר דרך מצפור מיכל – מצפור, לזכרה של מיכל זֹהר, משקיף על הנוף המרהיב במרחב שבין עכו לכרמל, מעמק נחל חילזון ועד רכס שכניה ויודפת. תמצאו בו לוח תצפית מפורט, שולחן פיקניק הצופה לנוף ועוד שולחן בצל עצי ברוש. בהמשך נגיע למצפורית – המצפור משקיף על כרמיאל, הר כמון, ובקעת בית הכרם גם כאן תמצאו לוח תצפית מפורט.

לאחר טיול בשביל הר גילון ניתן להמשיך לחניון נחל גמל (נחל שגור) אשר נמצא ממש בצומת של כביש 85 עם כביש 8512 אשר ממשיך דרומה לצורית וגילון. צמוד לכביש קיימת חניה ליד שטח מיוער. משם ניתן לצאת לטיול קצר ליד נקיק צר ועמוק, לעבור בין שתי גדות הנחל על גשר ולמצוא פינות נחמדות לפיקניק.

לניווט בוייז: גילון

עגלות קפה קרובות לסובב גילון:

  • נעימא – העגלה נמצאת בישוב צורית

שביל האלות פארק בריטניה – מסלול לכל השנה ולכל המשפחה

שביל האלות הוא מסלול מעגלי שאורכו 2.5 ק”מ הנמצא בתוך פארק בריטניה ליד היישוב שריגים. המסלול מתחיל בחניון שריגים בפארק בריטניה ורובו בתוך מוצל, באזור מיוער. המסלול קרוי “שביל האלות” נוכח עצי האלה הרבים שתראו לאורך המסלול. עם זאת, לאורך המסלול יש גם עצים רבים אחרים כגון אורן, חרוב, אלון וזית.

תוואי המסלול מישורי ברובו, עם זאת יש מעט עליות וירידות, אך הוא מתאים לכל המשפחה (לא לעגלות). בהליכה קלילה ניתן לסיים אותו תוך 1-2 שעות. בחורף ובאביב ניתן לצפות במסלול בפריחה מסוגים שונים כמו רקפות, סביונים, חרציות ועוד פרחים רבים מצבעים שונים.

שימו לב במסלול לבורות מים ומבנים עתיקים לאורך המסלול אשר שימשו חקלאות עתיקה באזור. המסלול המעגלי מסומן בשחור וניתן בקלות לעקוב אחריו לאורך המסלול. יש שפע של מקומות לפיקניק לאורך המסלול.

טיפ טיול: בשל היותו מוצל, המסלול מתאים גם לחודשי הקיץ!

לניווט בוייז: חניון שריגים פארק בריטניה

עגלות קפה קרובות לפארק בריטניה:

שמורת עיינות גיבתון – מגדל תצפית ושלולית חורף

שמורת עיינות גיבתון היא שמורה חדשה יחסית (משנת 2023) והיא נמצאת בשפלה, סמוך למזכרת בתיה. בשמורה ניתן לערוך טיול מעגלי קצר של 2 ק”מ העובר מעל אזור ביצות, לעלות למגדל תצפית על האזור, ולצפות גם מהגבעה על האזור. לאחר מכן לטייל בחורשת אקליפטוסים קטנה.

מדובר במסלול קצר, מישורי ברובו, פשוט ומשפחתי. הטיול מתחיל בשביל קצר המוביל אותנו לגבעת תל מלוט בעלת מדרונות תלולים, המזוהה עם גיבתון המקראית. מראש התל תצפית יפה על הסביבה. לאחר מכן יורדים אל האגמון.

מדובר בשטח שמנקז את מי הגשמים בחורף של מס’ נחלים באזור ויוצר אגמון מים עטוף בקנים ובצמחיית גדות רבה. יש בו מים כל השנה, המשמשים לקיומם של צמחים ובעלי חיים הדורשים מקומות לחים. במקום הוקם “גשר צף” בו ניתן לעבור מעל המים הזורמים, בין הצמחייה, להגיע אל מגדל התצפית ולצפות ממנו על האגם.

לאחר מכן ניתן להמשיך אל החורשה, לעשות פיקניק קצר ולחזור לאורך השביל המישורי עד לרכב.

לניווט בוייז: בית הקברות יציץ

בחניה של בית הקברות של המושב, יש מעבר תת קרקעי מתחת למסילת רכבת אשר יוביל אתכם לתחילת המסלול. חלופה אחרת היא להחנות בתחנת הרכבת במזכרת בתיה, אך תוסיפו לכם עוד ק”מ אחד לכל כיוון, בשביל לצד פסי הרכבת.

עגלות קפה קרובות לשמורת עינות גיבתון:

נחל גחר עליון – טיול חורפי בטוסקנה של ישראל

אזור רמות מנשה הפך פופולארי לטיולים ולא בכדי, זה אחד האזורים היפים בארץ, ובמיוחד בחודשי החורף. כבר בדרך מכיוון יקנעם נפרשים המרבדים הירוקים על כל תפארתם, רצופים בפריחת חורף משגעת – רקפות, כלניות צבעוניות, תורמוסים ההרים הסגול ואחרים, ולצידם גבעות שמזכירות את אוסטריה או שוויץ.

על פריחת הרקפות ברמות מנשה אפשר גם לקרוא כאן

נחל גחר הוא אחד המסלולים היפים באזור, לאחר הגשמים נחל האכזב מתמלא במים שוצפים, לכן התקופה הכי יפה לטייל בו היא בחורף ובתחילת האביב. הזרימה שלו מתחילה בסמוך לכפר גו’ערה ליד צומת עין השופט, ונשפך לנחל קישון.  

נחל גחר הוא מסלול קל לכל המשפחה! מומלץ להתחיל בחניון נחל גחר עליון ומשם ללכת בצמוד לנחל כמה שתרצו, בכל עת אפשר לפרוס מחלצת לפיקניק בינות לנחל.

המסלול הוא קווי ואורכו 3 ק”מ, ניתן להשאיר רכב נוסף בסיום המסלול , ליד מבנה של חברת מקורות, סמוך לכביש 66, חפשו את השילוט יערות מנשה, או פשוט לעבור לגדה השנייה ולהפוך אותו למעגלי.

לניווט בוייז: נחל גחר

יש המעניקים למסלול את השם יער הפיות, בשל המים הזורמים העצים הגבוהים, פטריות שצצות לצד הדרר, ורשרוש המפלונים  מעניקים לו תחושה של טיול ביער פיות קסום ומופלא.

טיפ טיול: להשלמת הטיול מומלץ להמשיך למאגר גלעד שנמצא ממש כמה דקות נסיעה משם

לניווט בוייז: חניון אשתר

משם להתקדם ברגל, ומשם למפלי רז לצפות במפל בתקופה הקצרה בה הוא שוצף (בוייז: מפלי רז נחל תנינים)

טיפ טיול: למטיילים בשבתות, מומלץ להקדים בשל עומס מבקרים.

עגלות קפה קרובות לנחל גחר:

את הגשם תן רק בעיתו

אין ספק כי החורף היא עונה נפלאה לטיולים בארץ, ובשנים ברוכות גשמים כמו חורף 2024 הגשם רק עוזר לטבע לתת את ההצגה הכי טובה בעיר.

אל תתנו לו להרתיע אתכם, צאו לטייל כי הכל ירוק, פורח וזאת רק ההתחלה.

כדי להיות מעודכנים עקבו אחריי באינסטגרם שלי
ולאתר שלי לחצו כאן

נכתב על ידי

רינת ברק

רינת ברק

יוצרת תוכן בתחום הטיולים והתיירות, בעלת האתר ודף האינסטגרם Travels In Between כתבת תיירות, מנהלת סושיאל ויוצרת תוכן לעסקים.

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.