תמונה של עץ ביער

ט”ו בשבט הגיע חג לאילנות

בחודש שבט, לאחר תחילת הגשם, נצבע הטבע בירוק. זו תקופת התחדשות העצים, תקופה של נטיעות עצים חדשים וגם העת של לעצור שנייה ולהודות על השפע הקיים, העצים והפירות.

קצת רקע על החג

השבוע אנחנו מציינים את ט”ו בשבט, הקרוי גם חג האילנות. אין זה מקרי שראש השנה לאילנות נקבע במועד זה. אמנם בחוץ עוד גשום וקר, אך חודש שבט הוא החודש בו העצים מתעוררים מתרדמת החורף ומחדשים את פריחתם לקראת הבשלת הפירות.

בתורה נאמר “כי האדם עץ השדה”, ואכן יש קשר ישיר ומכנה משותף רחב בין האדם לעולם הצומח, ובפרט לעצים:

 • כולנו מתחילים מזרע או משתיל קטן, ומכאן הפוטנציאל לצמוח ולגדול פיזית ורוחנית.
 • לכולנו גזע ושורשים, אלו אילן היוחסין המשפחתי וגם המהות שלנו, האמונה שלנו, החינוך שלנו והערכים שלנו.
 • לכולנו ענפים, אלו המעשים שלנו והיחסים שלנו עם האחר.
 • לכולנו פירות, אלו ההישגים אליהם הגענו, החותם שאנחנו משאירים על אחרים.

החג מאופיין באכילת פירות ארצנו וגם באכילת פירות יבשים. מנהג אכילת הפירות היבשים עתיק והוא נשתמר עם השנים. מקורו בתקופה בה יהודי התפוצות שרצו לאכול מפרי ארץ ישראל לא יכלו לקבל את הפירות טריים שהיו מתקלקלים בדרך הארוכה. לכן נהגו לשלוח להם פירות יבשים שנשמרו לאורך זמן.

מגוון הפירות היבשים הוא רב: תמרים, תאנים, משמשים, אגוזים, שקדים, צימוקים, בננות אננס, שזיפים ועוד. כולם מאוד טעימים, אבל כדאי לשים לב איזה סוג בוחרים לקנות. כדאי להימנע מקניית פירות יבשים שתהליך הייבוש שלהם הוא לא טבעי והם לרוב יהיו מלאים בסוכר ובצבעים חזקים וזרחניים. מומלץ לקנות פירות יבשים שעברו ייבוש טבעי בשמש. הם לרוב גם אורגניים וקל יותר להשיג אותם בחנויות הטבע.

חשוב לזכור להיזהר עם ילדים! לפי ארגון “בטרם” (בטיחות לילדים), לא מומלץ לתת לילדים לאכול אגוזים, שקדים ופיצוחים לפני גיל חמש מחשש לסכנת חנק, היות והם עדיין לא לועסים היטב. פירות יבשים יש לגלען, ומומלץ לחתוך אותם לחתיכות קטנות היות והם נוטים להידבק לקנה הנשימה.

כמה עובדות מעניינות על עצים:

 1. העצים חשובים לעולם ואי אפשר בלעדיהם. בעולם מוכרים כמאה אלף זנים של עצים והם אחראים באופן ישיר על שימור האקלים. הם גם תורמים לשיפור הנוף ואף עוזרים לריפוי הגוף והנפש.
 2. עץ אחד סופג בשנה בממוצע כ 20 קילו אבק, וכ 80 קילו של מתכות רעילות (כספית, ליתיום עופרת וכו’ ). עץ אחד מטהר ומסנן 100 אלף מ”ק אוויר מזוהם, מייצר 700 ק”ג חמצן וקולט 20 טון פחמן דו חמצני.
 3. עץ אחד מוריד את הטמפרטורה בקיץ בסביבתו ב 4 מעלות בממוצע.
 4. עצים חיים לנצח. עץ בריא יכול למעשה לחיות לעד. העץ העתיק בעולם נמצא בקליפורניה והוא בן 4800 שנים!
 5. שורשי העץ החזקים יכולים להיות גורם ממתן תופעות כרעידות אדמה וכסחיפת קרקעות.
 6. מחקרים מראים כי להתבוננות בעץ ובטבע בכלל יש אפקט מרפא, והיא גם משפרת את יכולות הריכוז ומסייעת לשינה טובה יותר.
 7. טיפול בעצים ובשתילים הפך בשנים האחרונות לכלי טיפולי באוכלוסיות כגון אסירים וחולים.

 ט”ו בשבט שנת 2022

עם השנים הפך ט”ו בשבט לחג בו מציינים וחוגגים את הטבע כולו ביציאה ליערות, בנטיעת שתילים ועצים ובעיסוק בענייני איכות הסביבה.

 • השנה זוהי שנת שמיטה וקק”ל, שבדרך כלל ט”ו בשבט הוא יום חגה, מציינת השנה את החג באמצעות טיפוח ושיקום היערות הקיימים. אפשר לתרום לשיקום היערות השרופים בהרי ירושלים שבאוגוסט 2021 שריפה ענקית כילתה כ – 12,000 דונם מתוכם.
 • קק”ל ומשתלות רבות בארץ מציינות את החג בסיורים ביערות, בהפנינג שימור וניקיון, בסיורים מודרכים ובסדנאות. לפרטים נוספים הכנסו לאתר קק”ל, או לדף הפייסבוק שלהם. הכל בהרשמה מראש ובתשלום סמלי, אז הזדרזו להירשם.
 • באתר של רשות הטבע והגנים תוכלו למצוא חידון עצים וכן ומידע על עצים מיוחדים באזורים שונים בארץ. שווה להיכנס עם הילדים.
 • אומנם השקדיות עוד לא התחילו לפרוח, אבל אפשר כבר לראות פרחים פורחים ביערות רבים ברחבי הארץ: יער המגינים, יער בלפור, יער לביא, יער מענית, יער חורשים, יער הרקפות בכוכב יאיר, יער שוהם, יער ראש העין, ועוד יערות ושמורות טבע.
 • זכרו תמיד שאנו מתארחים בטבע: לא לקטוף פרחים מוגנים, לא לדרוך על הפרחים, וכמובן לזרוק בפח את שאריות הזבל שלנו או לקחת איתנו חזרה במידה ואין מקום לזרוק.

ולסיום המלצה אישית שלי למתנה עם ערך

אפשר לעשות זאת בט”ו בשבט, או בכל יום אחר בשנה. אפשר לקנות עבורנו או כמתנה למישהו קרוב. ביום ההולדת השלישי של האחיין האהוב שלי עילי, קניתי לו כמתנה סימבולית ורבת משמעות בעיני, נטיעת שני עצים ביער. מקבלים תעודת הוקרה חמודה עם המקום שבו העץ ניטע. ואיזה כיף זה שיש עצים שלך ועל שמך באחד מיערות הארץ! ביום ההולדת אתה נותן מתנה לעולם, ובעצם כך רואה את האדם כחלק מהטבע ולא מעליו.

ואל תשכחו בדרך לטיול ביער או לפעילות בטבע להשלמת החוויה והנאה לחיך לבדוק ב CoffeeTrail באיזו עגלת קפה כדאי לעצור!

כתבת התוכן והצלמת היא אפרת אפי קופל, בעלים של Happy Days – בלוג טיולים וכתיבת מסלול לחו”ל בהתאמה אישית. טלפון 0524766701

נכתב על ידי

michal

michal

חובבת עגלות קפה ובעלת אתר Coffetrail

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.