טיול לנחל שניר - ראשי

יום טיול כיף (ורטוב) באצבע הגליל

בואו איתי לטיול משפחתי רטוב ומהנה באצבע הגליל. במרחק נסיעה קצר תוכלו לשלב מסלול מים מטריף לכל המשפחה, לנסוע בדרך הררית מהממת ולהגיע לתצפית יפה על כל עמק החולה ואצבע הגליל.

בואו איתי לטיול משפחתי רטוב ומהנה באצבע הגליל. במרחק נסיעה קצר תוכלו לשלב מסלול מים מטריף לכל המשפחה, לנסוע בדרך הררית מהממת ולהגיע לתצפית יפה על כל עמק החולה ואצבע הגליל. והכי חשוב לפתוח או לסיים בקפה טעים וכריך שווה בפודטראקס טעימים כי המשפחה צועדת על קיבתה…

אנחנו משפחה מטיילת, הבנות שלנו רגילות מינקות שבכל שבת או חופשה, מעמיסים את האוטו ומחפשים עוד מעיין/ נחל/ גבעה/ חורשה/ מוזיאון/ תצפית או כל דבר שאינו בתוך הבית שלנו, להכיר ולחוות. אני מודה, נוהל טיולי שבת התחיל ברגע שהבנו שהבנות לא מסוגלות להיות בתוך חלל בנוי במשך יותר משעתיים ללא בכי, תלונות או בלאגן – אבל המשיך כי טיול משפחתי זה הדבר המגבש ביותר, ומאפשר להן לפתח את הסקרנות, הידע ולשפר את כישורי החיים שלהן.

בסוף אוגוסט כשהחום הופך בלתי נסבל, אנחנו בוחרים בטיולי מים, כי פשוט אין אפשרות אחרת לשרוד מחוץ למזגן.

כבר בדרך צפונה כשיוצאים ממנהרת יוקנעם והנוף של עמק יזרעאל נפרש במלוא עוצמתו, הלב שלי מתרחב ואני מבינה שהגעתי לצפון, האזור הכי אהוב עליי בארץ.

ואם כבר בצפון, אזור אצבע הגליל אהוב עלי במיוחד. באזור אחד, לא גדול במיוחד, יש שפע של אתרי טבע נפלאים, נחלים שוצפים כל השנה (דבר שלא מאפיין כל כך את מדינת ישראל), היסטוריה ומפגש תרבויות. אין גבול לאפשרויות באזור.

יום הטיול המשפחתי שלנו התחיל מוקדם מאוד, יצאנו מהבית בשעה 8:00 כדי שנספיק הרבה וגם כדי שלא נגיע לאתרים בשעת עומס, ונוכל ליהנות וגם לצלם כשיחסית פנוי.

נחל שניר (החצבאני), מסלול משפחתי רטוב עם מלא אטרקציות לילדים

שעתיים ורבע נסיעה ממרכז הארץ והופ אנחנו כבר בכניסה לנחל שניר. למי שלא זיהה את השם הוא מוכר גם בשם “החצבאני”.

נחל שניר הינו אחד ממקורות הירדן, נחל שאורכו 65 ק”מ הנובע בלבנון (ורובו זורם בלבנון), הוא מתחבר לשני נחלים נוספים באזור קיבוץ שדה נחמיה (נחל דן ונחל חרמון) ומתחבר לנהר הירדן. מדובר בנחל איתן, מלא במים כל השנה ומימיו הקרירים הם כמעט חובה ביום טיול בקיץ החם.

כמשפחה מטיילת, אנחנו מצוידים כל השנה בכרטיס מטמון של רשות הטבע והגנים וחוסכים לעצמנו את דמי התשלום בכניסה. אחרי התשלום והחניה הגענו  לחורשה קטנה (חניון יום) עם שולחנות קק”ל. שם ניתן לאכול ארוחת בוקר, להתארגן לטיול ולחלץ עצמות לקראת הטיול.

טיפטיול:

  • רשות הטבע והגנים (רט”ג) מפעילה כ-65 אתרים בארץ שהכניסה אליהם בתשלום.
  • אלו האתרים הכי פופולריים לטיול בארץ והכניסה אליהם עולה בדרך כלל כ-28 ₪ למבוגר ו-14 ₪ לילד מעל גיל 5. ניתן לרכוש באתר הרט”ג מנוי משפחתי בעלות שבין 350-400 ₪ בשנה המקנה כניסה חינם ללא הגבלה! הורים ושלושה ילדים יכסו את מחיר המנוי תוך ארבע כניסות לאתרים.
  • מי שחבר בכל מיני מעדוני לקוחות וועדי עובדים כמו הסתדרות המורים, חבר, בהצדעה  וכו’ יכול למצוא גם מחירים זולים יותר למטמון ואז זה משתלם עוד יותר!

את הטיול בשמורה פתחנו במופע אור קולי בכניסה לשמורה. במרכז המבקרים החדש שהושק לאחרונה, מוקרן סרטון קצר המתאר את החי והצומח בשמורה באופן הומוריסטי המתאים לילדים (למרות שגם אני למדתי דברים חדשים!)

בתום הסרטון יצאנו למסלול!

תמונה של נחל

שלושה מסלולים (ובונוס ) בשמורה אחת

בשמורת נחל שניר ניתן לבחור בשלושה מסלולי טיול, כולם פשוטים יחסית ומותאמים למשפחות עם ילדים.

השביל האדום מסלול מונגש ומעגלי המתאים לאנשים עם מוגבלויות ועגלות תינוק. מדובר בהליכה של 10 דקות בשביל מסודר, מלווה בצמחייה ירוקה מסביב עד לבריכת הנופרים ומפלון. זהו מקום נחמד, מוצל ומסודר המאפשר כניסה  למים עם הילדים. ויש גם בונוס! ניתן לשלב גם את פארק החושים – מסלול חדש באורך 500 מטרים הכולל משטחים כמו בוץ, אבנים, שבבי עץ במים וסוגי מדרך נוספים.

השביל הסגול   בסך הכל קילומטר אחד. הוא יורד לתוך ערוץ נחל שניר וממשיך אל מפל הטרווטין. מהרגע שנכנסים לערוץ הנחל, הולכים בתוך במים, או ממש לצידם, על סלעים (זהירות, ניתן בקלות להחליק). זהו החלק הכיפי ביותר בטיול! שפע של מים, ירוק וצל. ההליכה במסלול בנחת בתוך המים, כשבקלות שוכחים מהחום שבחוץ. ניתן לשחות ולשכשך בנחל או סתם לשבת על סלע ולנוח. לאחר בערך 15 דקות ניתן לצאת במדרגות ותוך 10 דקות לחזור לתחילת המסלול.

עוד בונוס – מהשביל הסגול אפשר להמשיך לשביל הירוק – תצפית נחל שניר, מומלץ בעיקר בחורף בשל נדידת הציפורים באזור.

המסלול הרטוב (כחול ומתפצל לשביל ישראל) המסלול שבחרנו הפעם.

אורכו 1.5 קילומטר, הוא לא קל ומוגדר לבני 6 ומעלה, ומחייב הליכה בתוך מים, טיפוס על בולדרים, שורשי עץ ושימוש ביתדות. אך ילדים שרגילים לטייל יצלחו אותו בקלות.

אפשר לסיים את המסלול בשביל הכחול לפני הפיצול לשביל ישראל ולחזור בחזרה, או להמשיך לשביל ישראל, וכדאי לכם להמשיך, כי שם נמצאות בריכות מרהיבות, עמוקות ופרטיות.

אפשר לבלות כמה שעות טובות בשמורת נחל שניר, לשכשך בבריכות וליהנות מהמים הקרירים המגיעים מנחל דן.

היציאה דרך שביל אופניים חשוף לשמש, ניתן ללכת בשביל לצד גדר השמורה כ-15 דקות עד לחניה או לצד השני, 5 דקות עד מתחם “דג על הדן” אם החלטתם להשאיר רכב בסוף המסלול.

השמורה היא בין היפות שיש למדינתנו הקטנה להציע, ובחלקים ממנה תצבטו את עצמכם כי לא תאמינו שזה בארץ.

תמונה בחורה בנחל שניר

מה עוד בשמורה?

חנות מטיילים בה ניתן להצטייד במים, חטיפים ואפילו כובע או קרם הגנה, אם שכחתם לפני הטיול, וכמובן ארטיק לילדים האמיצים שסיימו את המסלול. ויש גם מתקן מים שניתן למלא בקבוקים לפני תחילת המסלול.

בכניסה לשמורה יש תעלות מים רדודות לילדים קטנים ומשפחות שלא רוצות לעשות את המסלולים הארוכים יותר.

כדאי לקחת איתכם סנדלים להליכה במים. במים יש אבנים ולהליכה יחפים לא תמיד נוחה. דרך אגב, טיפ קטן ממני, לעולם לא תדעו היכן פתאום תפגשו מסלול מים גם שלא תכננתם מראש, ולעולם תשכחו סנדל אחד של הילד כחלק מההכנות לטיול… – אני פתרתי זאת כך שבתא המטען יש בדרך קבע שקית עם הסנדלים של כל המשפחה. אני פרופשנלז.

נקודת תצפית – לראות את כל אצבע הגליל כמו בגלויה ממעוף הציפור

מנחל שניר לתצפית: המשכנו לדרך נוף נפתלי, כביש יפה ומיוחד בפני עצמו, נסענו על השביל הצר לאורך הרי נפתלי באזור מיוער טובל בירוק. היעד הוא מצפה לירן, על שם לירן סעדיה ז”ל, לוחם סיירת אגוז, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

במצפה לירן אפשר לשמוע ולקרוא על לירן סעדיה ז”ל ועל נסיבות נפילתו. מהמצפה ניתן לראות את כל העמק החולה ואצבע הגליל כאשר הרי הגולן ממול וביום טוב תראו גם את החרמון.

תמונה נקודת תצפית

דרך נוף נפתלי ותצפית קרן נפתלי

דרך נוף נפתלי היא כביש צר העובר במשך 12 ק”מ מאזור קיבוץ כפר גלעדי בצפון ועד קיבוץ יפתח בדרום. הכביש הצר עובר על צלע ההר ברכס רמים בגובה של 700 מטר וצופה לאצבע הגליל ועמק החולה. הרכס מיוער במיני עצים המאפיינים את החורש הים-תיכוני בישראל – כליל החורש, לבנה רפואי, שקד, חרוב מצוי ואגס סורי.

לאורך דרך נוף נפתלי יש עוד הרבה פינות חמדה כגון עין רואים (מעיין קטן לצד הדרך), מצפה יוחאי ודור (לזכר שני חיילי צה”ל שנפלו בדרך למוצב הר דב), מצפה מתן ועוד. הנסיעה עצמה לאורך הדרך היא חוויה בפני עצמה תוך עצירות קצרות כדי להנות מהתארים לאורך הציר.

אם אתם חובבי תצפיות וזריחות, אפשר לשלב גם את תצפית קרן נפתלי, ועדיף בשעת זריחה.

שתי התצפיות נמצאות בגליל העליון, מהן אפשר ליהנות מהנוף הגלילי מול הרי גולן, וממבט מעוף הציפור נפרש כולו עמק החולה כתשבץ שדות, מאגרי מים ויישובים קטנים ושלווים באצבע הגליל.

תמונה דרך נוף נפתלי

טיילנו מספיק עכשיו אוכל!

אחרי שהלכנו, טיפסנו, נרטבנו ותצפתנו הגיע הזמן לאכול

עגלות קפה קרובות בגליל העליון:

  • העגלה של עוז פטיסרי – מתחם כפר הנופש מעיין ברוך, העגלה של הקונדיטור המפורסם עוז פטיסרי. בעגלה תוכלו למצוא מאפים, כריכים וקינוחים מיוחדים מעשה ידיו של עוז. למידע על העגלה לחצו כאן
  • קפסיטו גליל עליון – נמצאת במתחם גן הצפון, עגלה חדשה במרחק הליכה מנחל שניר. בעגלה תוכלו למצוא מנות וופל בלגי בועות מתוקות ומלוחות במגוון מילויים חלביים וטבעוניים. למידע על העגלה לחצו כאן
  • קפניו דן – נמצאת במתחם חנות הדגים פורל הדן, ליד העגלה עובר פלג מים מנחל דן. בעגלה תוכלו קפה איכותי לצד כריכים ומתוקים באווירה פשוטה ונעימה בהשראת התרבות היוונית. למידע על העגלה לחצו כאן

רגע לפני שחוזרים הביתה

אז מה היה לנו ביום אחד? גם טיול מגניב בנחל שניר. הבנות רצו במים, השפריצו אחת על השנייה דילגו בין הסלעים, שחו ונהנו. אני וזיו זכינו בספא דגים ללא תשלום הודות לדגים בנחל. למדנו המון על החי והצומח בנחל ובכל לא הרגשנו את הכמעט 40 מעלות בחוץ.

סיימנו בדרך נוף מהממת בתוך אזור מיוער שבין העצים כל מבצבץ לו העמק המטריף כמו בתמונה. במצפה לירן לימדנו את הבנות קצת גיאוגרפיה על האזור וגם קצת התעצבנו יחד לשמוע את סיפורו של החייל לירן סעדיה ז”ל שנפל במלחמת לבנון השנייה. עייפים (אך מרוצים) נסענו חזרה דרומה כאשר בטוח שעוד נחזור לכאן, ברור.

מידע חשוב

נחל שניר:

שעות פתיחה – שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת: 17:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00, שעון חורף: בימים א’ – ה’ ושבת: 16:00 – 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00

מחירים – מבוגר – 28 ₪, ילד -14 ₪, ילד עד גיל 5 חינם. הכניסה למנויי מטמון חינם.

אתרים נוספים באזור

נחל דן, נחל חרמון (בניאס), מסלול הטנק הסורי בנחל חרמון, נחל עיון, עין תאו, עין הדייג ,חורשת טל, עין הזהב, המעיין הכורדי ,עין תינה, עין דיבשה, האריה השואג, חצר תל חי, מצפה דדו , אגמון החולה, שמורת החולה, כפר רג’ר, קיאקים כפר בלום, קיאקים הגושרים.

רינת ברק

לאינסטגרם שלי לחצו כאן  

לאתר שלי לחצו כאן 

נכתב על ידי

רינת ברק

רינת ברק

יוצרת תוכן בתחום הטיולים והתיירות, בעלת האתר ודף האינסטגרם Travels In Between כתבת תיירות, מנהלת סושיאל ויוצרת תוכן לעסקים.

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.