טיול בשרון

חמישה טיולים קצרים וכיפיים בשרון

סוף השבוע מתקרב, כולנו מתחילים לתכנן את הטיולים והפעילויות המשפחתיות

לפעמים אנחנו רוצים לצאת לתפוס קצת טבע בלי לנסוע רחוק.

תושבי גוש דן והמרכז, רכזתי עבורכם 5 אתרים יפים ומהנים במרחק נסיעה קצר מהבית.

בילוי משפחתי במרכז הארץ חייב להיות רק בקניון או בג’ימבורי? ממש לא! מצאתי לכם חמש אופציות ליום בילוי משפחתי או זוגי באזור השרון. תוכלו לבחור בין טבילה קרירה ביום קיץ חם, טיול קליל לצד נחל או באתר היסטורי משוחזר המשלב גם תצפית מהממת לגוש דן. יאללה, יוצאים לדרך!

המפל (כבר לא) הנסתר – הוד השרון

כאשר חושבים על נחל הירקון, בדרך כלל חושבים על פארק הירקון באזור תל אביב ורמת גן. מאוד נחמד לטייל ליד או לעשות פיקניק – אבל ידוע וברור כי אסור להיכנס למים. אז אני שמחה לחדש לכם: יש גם חלקים נקיים בירקון הנמצאים בחלקו המזרחי של הנחל בהם כן ניתן להיכנס למים.

נחל הירקון נובע באזור מקורות הירקון סמוך לראש העין וממשיך לאורך 27 ק”מ עד שפך הירקון סמוך לנמל תל אביב. הקטע הנקי שלו הוא באורך של 7 ק”מ ממקורות הירקון ועד המפגש עם נחל קנה, סמוך למפל הנסתר.

פנינת הטבע שלנו היא קטע קצר של הירקון העובר סמוך מאוד למחלף ירקון והוד השרון. מדובר במקטע רדוד של המים ובו מפל אליו נשפכים המים אל המפגש בין נחל ירקון ונחל קנה המגיע מצפון מזרח. לאחר נקודה זו המים מזדהמים היות ומימיו של נחל קנה מזוהמים ואסור להיכנס למים.

אז למפל הנסתר נוכל להגיע בקלות עם הרכב מכיוון הוד השרון וגם מכיוון פתח תקווה (פשוט תרשמו ב-waze, “המפל הנסתר הוד השרון”). ניתן לעבור בקלות בין שתי גדות הנחל, לתפוס פינה מוצלת וליהנות מהשקט, קנה הסוף והמים הזורמים. אם הגעתם ביום קיץ חם, תוכלו להיכנס למים לשחות או סתם לשבת על המפל ולהרטיב את הרגליים.

חשוב לציין כי המים מגיעים בקטע זה עד למותניים של אדם מבוגר. כדאי להביא לילדים שאינם יודעים לשחות מצופים וכמובן להשגיח עליהם – אין במקום שירותי הצלה.

קחו בחשבון שבסופי שבוע המוני בית ישראל פוקדים את המקום, אולי קוראים לזה המפל הנסתר, אבל כדאי כבר לשנות ל”מפל המוכר” 😊. על כן, עדיף להגיע באמצע השבוע או בסופי שבוע מוקדם בבוקר, לפני כולם.

טיפטיול ( :

המים של הירקון אינם צלולים ולא ניתן לראות את הקרקעית. בקלות ניתן לדרוך על סלע או ענף וחבל סתם להיפצע. מומלץ להיכנס עם סנדלים כדי לצמצם אפשרות להיתקלות לא נעימה במים.

Waze – “המפל הנסתר הוד השרון”

מחיר – חינם

שעות פתיחה – כל היום.

הירקון הנקי של השרון: בית לאה – דרום השרון

מעט מזרחה מהמפל הנסתר מסתתר לו מקטע נוסף של נחל הירקון הקרוי “בית לאה”. מדובר בקטע הסמוך למועצה אזורית “דרום השרון” ומושב נווה ירק אשר נקרא על שם הפרדס הצמוד לו.

כדי להגיע אליו יש להגיע מכביש 40 אל מועצה אזורית דרום השרון ומייד לפני שער הכניסה הצהוב למתחם המועצה האזורית לפנות ימינה אל דרך עפר אשר מקבילה לגדר מתחם המועצה עד כמעט לקו המים. כאשר תראו לצידכם מבנה פרדסנים ישן ועזוב (וכנראה עוד כמה רכבים חונים) – תדעו שהגעתם.

אז מה תמצאו בבית לאה? בעיקר את רעש ענפי העצים, קני הסוף המתנועעים ברוח והמים הזורמים. אתם תתמכרו מהר לנוף המהמם של הצמחייה והעצים ליד הנחל, והזרימה הנעימה של הירקון לכיוון מערב. לרגע תשכחו שאתם בעצם מרחק נסיעה קצר מאוד מהוד השרון ופתח תקווה ושבעצם כביש 5 עובר ממש 100 מטר מכאן. פינת החמד הזאת נמצאת ממש בצנטרום של גוש דן ומאפשרת לכם לחלום לרגע שאתם בעצם באיזה נחל בגליל ועוד מעט חוזרים לצימר.

רק תזכרו, סביר שלא תהיו לבד, אז שמרו על השקט ועל הנקיון של המקום.

Waze – “בית לאה”

מחיר – חינם

שעות פתיחה – כל היום.

קצת היסטוריה: מגדל צדק – ראש העין

כל מי שנוסע בכביש 6 ליד מחלף קסם וראש העין או על כביש 444 המקביל לו, וודאי שם לב למצודה הנישאת על גבעה בגובה 140 מטר ממזרח לכביש על גבעה בשיפולי מערב השומרון. במשך שנים היה מדובר במבנה עתיק מט ליפול שהסתכל בקנאה על המצודה המפוארת והמשופצת – מגדל אפק. המצודה רצתה תמיד להגיד לנו שמתחת להריסות בעצם מסתתרת מצודה צלבנית בשם “מיראבל” וכי לאחר תקופת הצלבנים, גם המוסלמים הקימו בה מצודה חשובה היות והיא שולטת מגבוה על הדרך ההיסטורית העוברת בארץ ישראל בין מצרים וסוריה.

אז במשך שנים מצודה זו עמדה לה בעיזבונה ורק לפני שנים ספורות רשות שמורות הטבע קיבלה את ההחלטה לשפץ ולשחזר את המצודה, לצד הקמת מערך שלם של שבילי הליכה מסביבה.

אז מה נמצא שם?

ניתן לבחור במספר מסלולי טיול ובהם: מסלול המצודה המוביל מהחניה ועד המצודה ומסביבה, מסלול דרך האבן העובר בין מחצבות וכבשני סיד אשר פעלו שם בעבר ושביל בריכות חורף. אם הגעתם בקיץ, אז עדיף להגיע בעיקר לאזור המצודה עצמה, לעלות בין החדרים ולערוך תצפית יפה לכל גוש דן, ממש עד הים. אך בחודשי החורף והאביב ניתן להמשיך לשאר המסלולים ולראות את הפריחה, הירוק שמכסה את שיפולי מערב השומרון, הבריכות המלאות ועופות המים המגיעים לבקר בהן.

במקום יש חנות קטנה של רשות הטבע וניתן לרכוש בה מזון, שתיה וציוד טיולים.

Waze – גן לאומי “מגדל צדק”

מחיר – 28 ₪ מבוגר, ילד מעל גיל 5 – 14 ₪. חינם למנויי מטמון.

שעות פתיחה – שעון קיץ: בימים א’ – ה’ ושבת 6:00-17:00  בימי שישי וערבי חג:  6:00-16:00 שעון חורף :בימים א’ – ה’ ושבת8:00-16:00,  בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00.

סנטרל פארק של השרון: הפארק האקולוגי – הוד השרון

הריאה הירוקה של הוד השרון, אגם מלאכותי מוקף בצמחייה, מדשאות, גשרים, מצפורים מסלולי הליכה, שבילי אופניים, תל גבוה לתצפית ואפילו פינת חול ים כל אלה נמצאים בפארק האקולוגי בעיר הוד השרון.

הפארק רחב ידיים, משתרע על 200 דונם והוא בחירה מצוינת לפיקניק משפחתי או סתם טיול אופניים עם הילדים אחרי הצהריים. בכניסה המרשימה תבחינו מייד בשבילי הליכה מונגשים, באגם המלאכותי שנועד לשם טיהור מי קולחין. האגם יפיפה אך אסור לרחצה.

במרכז הגשר יש מצפור ולעיתים בתקופת הנדידה אפשר לצפות בעופות שונים. בירידה מהגשר תוכלו לבחור בהליכה בין השבילים המונגשים, פיקניק על המדשאות הרחבות או עלייה לתל גבוה המכונה “הר הזבל” לתצפית מרהיבה על האזור. במתחם הפארק עובר נחל הדר ובכיוון מערב תוכלו לראות את הפרדסים והשטחים הפתוחים שסביב העיר הוד השרון.

טיפטיול (:

אם אתם מחובבי חול ים, תביאו לילדים משחקים, בחלק הדרומי של הפארק יש פינה נפלאה עם שמשיות קש כמו בתאילנד, ומתחת חול ים לשמחת הילדים.

Waze – הפארק האקולוגי הוד השרון.

מחיר – חינם

שעות פתיחה – כל היום.

אם יצאתם מוקדם מהבית אפשר לשלב עצירה בעגלת קפה לפני שמגיעים לאחד האתרים, או בסוף הטיול.

באזור דרום השרון יש כמה עגלות קפה שכדאי לכם להכיר:

אקיבוץ חורשים – העגלה נמצאת בצילו של עץ אקליפטוס עתיק בקיבוץ חורשים. העגלה קרובה ליער חורשים בו ניתן לשלב גם טיול רכיבת אופניים בשטח. לפרטים על העגלה לחצו כאן

נינה קפה – העגלה נמצאת בלב המושב חגור. בעגלה ניתן למצוא תפריט מגוון ועשיר של מאפים וקינוחים מעשה ידייה של הקונדיטורית מאיה אלהרר. למידע על העגלה לחצו כאן

זלדה – העגלה נמצאת בלב המושב נווה ירק. את העגלה מקיפים עצי חורש כך שלאורך כל שעות היום קיים צל במרחב הישיבה ויש בריזה נעימה. למידע על העגלה לחצו כאן

סוסקפה – העגלה שוכנת בחוות סוסים טיפולית במושב שדי חמד. הישיבה בחווה לצד הסוסים יוצרת אוירה פסטורלית ומיוחדת. למידע על העגלה לחצו כאן

רמותה – העגלה שוכנת בלב היישוב רמות השבים. מרחב הישיבה הינו תחת צילם של עצי אקליפטוס עתיקים. בסמוך לעגלה גן שעשועים. למידע על העגלה לחצו כאן

רומנטי כאן: שמורת חוף השרון – שפיים

את שפיים רובנו מכירים מפארק המים הענק או ממתחם הקניות הפתוח בשבת אך לא רבים יודעים כי בין בתי הקיבוץ לים, שוכנת שמורת חוף השרון – שמורה יפה ומטריפה!

שמורת חוף השרון כוללת 1,250 דונם של אזור חולי הסמוך למצוק הכורכר המתנשא מעל הים התיכון בגובה של 40 מטר. בשמורה תוכלו לראות שפע של צמחייה המתאימה לאזור החולי, לצד עצי אקליפטוס ושיטה.

בחורף תוכלו ליהנות מפריחה ואפילו מאירוס הארגמן. אך גולת הכותרת של השמורה אינה רק הצמחייה אלא החלק במסלול העובר בצמוד למצוק וצופה על הים התיכון. מדובר בתצפית מרהיבה על הים הכחול, מול ספינות ואוניות ברקע – ממש נוף מגלויה. בשמורה הוקמה מרפסת דק ובשעות אחרי הצהרים פוקדים את המקום זוגות רומנטיים בדייטים הראשונים, לצד משפחות עם ילדים שבאו להפריע לרומנטיקה 😊. השמש השוקעת מבעד לגלים היא המראה המרהיב שבשבילו שווה גם קצת חול בנעליים.

המסלול בשמורה הוא מעגלי וכולל הליכה נינוחה לאורך 2 ק”מ. החלק העוצמתי, כאמור, הוא 400 מטר לאורך המצוק בו תמצאו מספר רב של פינות חמד בהן ניתן לצפות לים. הכניסה והיציאה מהשמורה היא בחלקה הדרומי – ליד שער בגדר המקיפה את השמורה.

Waze – שמורת “חוף השרון”

מחיר – חינם

שעות פתיחה – בשעות האור, אסור להיכנס בשעות החשיכה.

טיול בשרון

לפני שמגיעים לשמורה אפשר לעצור באחת מעגלות הקפה, להצטייד בשתייה ואוכל ולערוך פיקניק כיפי בשמורה עצמה

העגלה קפה – נמצאת במושב רשפון, ממסך בסמוך לכביש החוף. ניתן לראות אותה מהכביש. בעגלה מגישים מנות המכילות חומרי גלם אורגניים כמו ירקות וביצים מחנות בה נמכרת תוצרת אורגנית שבבעלותם של בעלי העגלה. למידע על העגלה לחצו כאן

קפה וים שפיים – העגלה נמצאת בחלקו המערבי של קיבוץ שפיים. העגלה נמצאת במרחק הליכה מהים, עיצוב המרחב והאוירה בעגלה יוצרים תחושה שנמצאים כאילו ממש בחוף הים. למידע על העגלה לחצו כאן

רינת ברק

אינסטגרם לחצו כאן  

אתר לחצו כאן 

נכתב על ידי

רינת ברק

רינת ברק

יוצרת תוכן בתחום הטיולים והתיירות, בעלת האתר ודף האינסטגרם Travels In Between כתבת תיירות, מנהלת סושיאל ויוצרת תוכן לעסקים. עקבו אחריה ב-אינסטגרם שלה או באתר.

עוד כתבות מעניינות

תפריט נגישות

הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים שווים על עגלות קפה, מבצעים ותוכן בלעדי? הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים.

שימו 🤎 עקב מזג האוויר חלק מעגלות הקפה סגורות וחלק עובדות במתכונת מצומצמת.
בכל מקרה ניתן ליצור קשר עם בעלי העגלה דרך דף העגלה ולוודא שהיא פתוחה ובאילו שעות.

לעדכונים מוזמנים לעקוב גם ברשתות החברתיות שלנו

סעו בזהירות וחורף נעים ☔